Jeszcze nie tak dawno mało kto wiedział o tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu należy się zwrot części prowizji. Praktycznie mało który bank do wyroku TSUE, który był 11 września 2019 roku dokonywał takich zwrotów. A jeżeli już dochodziło do takich zwrotów nie obyło się bez sporów sądowych.
Sytuacja ta poprawiła się. Część banków zaczęła wypłacać klientom prowizje po złożeniu reklamacji. Jednak należy zauważyć, że każdy bank ma swoja politykę dokonywania takich zwrotów gdyż postanowienie TSUE nie precyzuje formuły matematycznej dokonywania zwrotu części prowizji. Banki także różnie interpretują polityke dokonywania zwrotów. Jeden bank oddaje wszystkim klientom środki, inny tylko za te kredyty które zostały spłacone po 11 września a jeszcze inny od czasu pojawienia się istotnego poglądu UOKiK oraz Rzecznika Finansowego w sprawie zwrotu prowizji. A żeby jeszcze tego było mało banki stosują metody wyliczania zwrotów które opracowały w celu minimalizacji kosztów wyroku TSUE. Banki powinny stosować metodę proporcjonalną. Jednak część banków stosuje metodę ważoną kapitałem. Jeszcze inne wymyśliły i nazwały jeszcze inne metody. SKOKi powołują się na ustawę dotyczącego polityki zaliczania prowizji w przychody.

Klient w tym wszystkim nie wie ile pieniędzy powinien dostać. A SKOK lub bank jest przekonany że jak coś „sypnie” to się klient odczepi.
W większości kredytów prowizja była kredytowana. Więc jeśli prowizja była do zwrotu to czy odsetki które narosły od tej prowizji też powinny zostać zwrócone?
Jak pożyczamy od banku pieniądze to bank nalicza nam odsetki. A jak sytuacja wygląda w przypadku gdy bank zalega nam pieniądze? Tak jak najbardziej – tylko kwestia jest od kiedy te odsetki liczyć? Odpowiedź niestety jest niejednoznaczna. Tylko nieliczne banki w trybie reklamacyjnym zwracają odsetki. Banki najlepiej wcale nie zwracałyby odsetek jednak sądy najczęściej zasadzają odsetki:
– od momentu spłaty kredytu
– od daty spłaty kredytu minus 15 dni (wynika to z ustawy prawo bankowe że bank powinien w ciągu 14 dni rozliczyć się z nami)
– od chwili upomnienia się o zaległe środki – czyli np. od dnia wysyłki wezwania do zapłaty
Masz wątpliwości czy bank dobrze rozliczył Twój zwrot prowizji?
Musisz wiedzieć, że banki rozliczają się częściowo z klientem obniżając swoje koszty w taki sposób aby nie narażać się na wysokie kary UOKiK. Wolą coś zapłacić aby pokazać UOKiK że realizują postanowienie TSUE. I nie chcą wypłacać całości. Dlatego skorzystaj z naszej konsultacji a my zweryfikujemy czy otrzymałeś od banku wszystko co Ci się należy!
Może Cię zainteresować:
SPŁACIŁEŚ WCZEŚNIEJ KREDYT? ŻĄDAJ ZWROTU KOSZTÓW!
KIEDY MOŻNA ŻĄDAĆ ZWROTU PROWIZJI?
ORZECZENIE TSUE: JEŚLI KREDYT ZOSTAŁ WCZEŚNIEJ SPŁACONY, MOŻESZ ODZYSKAĆ CZĘŚĆ WSZYSTKICH KOSZTÓW!
JAKIE JEST WYNAGRODZENIE KANCELARII PRAWNEJ W SPRAWACH O ZWROT PROWIZJI?