Zwroty bankowe – na czym polegają? Jak działają?

Z danych BIK czyli Biura Informacji kredytowej wynika, że w połowie ubiegłego roku (dane na 30 czerwiec 2018), łączna liczba osób posiadających kredyt gotówkowy to ponad 8,1 miliona. Kwota kredytów gotówkowych to 159 miliardów złotych. Jesteśmy jednym z najszybciej zadłużających się społeczeństw w Europie.

Okazuje się, że także wielu konsumentów decyduje się na konsolidację, czyli spłatę obecnego zadłużenia poprzez inny kredyt. Tu dla banków zaczynają się schody…

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 18 grudnia 2011 roku, każdy kto spłacił wcześniej kredyt – należy się zwrot prowizji którą zapłacił podczas brania kredytu. Pod pojęciem „spłacił” mieści się również konsolidacja – bo skonsolidowanie kredytu jest spłaceniem jednego kolejnym. Zwroty bankowe powinny być proporcjonalne do czasu który pozostał do zapłaty.

Przykładowe wyliczenia zwrotów bankowych

 

Zwroty bankowe a wcześniejsza spłata kredytu

Pani Anna zaciągnęła kredyt na 100.000 zł na 5 lat. Prowizja wynosiła 15% kosztu kredytu czyli 15.000zł.

2,5 roku – po takim czasie pani Annie udało się spłacić całe zobowiązanie.

Bank powinien zwrócić jej połowę pobranej prowizji, ponieważ spłaciła swój kredyt dwa razy wcześniej, czyli należy się 7,500 zł zwrotu prowizji bankowej.

Zwroty bankowe a konsolidacja

Pan Jan zaciągnął kredyt 100.000 zł na 10 lat. Prowizja wynosiła 10%.

Po roku nastąpiła konsolidacja kredytu – innym kredytem.

Kredyt spłacono 90% szybciej – Pan Jan powinien otrzymać 9.000 zł zwrotu prowizji bankowej.

Przykłady są oczywiście najprostsze, aby jak najlepiej zobrazować o jakich tutaj sumach mowa. Warto wiedzieć, że prowizje które naliczały banki mogły wynosić nawet 30%.

zwroty bankowe zwroty prowizji

Banki milczą na temat zwrotów prowizji

Milczą, bo nie mają innego wyjścia. Albo będą siedzieć cicho, albo będą musiały oddać pieniądze które zarobiły na nieświadomych klientach. Na szczęście w tym temacie wypowiedzieli się zarówno Rzecznik Finansowy jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – banki MUSZĄ oddać klientom pieniądze!

Zwroty bankowe prowizji – jak sprawdzić czy się należą?

  1. Kredyt został zaciągnięty po 18 grudnia 2011r. i był kredytem gotówkowym.
  2. Został spłacony przed czasem – albo gotówką, albo konsolidacją
  3. Zaciągnięty został na osobę fizyczną a nie na firmę
  4. Bank pobrał prowizję

Jeżeli na wszystkie punkty możesz odpowiedzieć TAK – należą Ci się pieniądze! Twoje pieniądze!

Jak walczyć o zwroty bankowe? Jak odzyskać zapłaconą prowizję?

Oczywiście można próbować na własną rękę. Najpierw reklamacja w banku, która na 100% nie zostanie rozpatrzona po Twojej myśli. Banki posiadają już stworzone pisma z odpowiedzią. Praktycznie nikt nie czyta reklamacji w banku, a odpowiedzi są wysyłane z automatu. Później trzeba założyć sprawę w sądzie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Następnie rozprawy, nerwy i stracony czas,

ale…

…..dużo łatwiej jest skontaktować się z nami! Poprowadzimy całą sprawę za Ciebie! Nie stracisz czasu na przebywanie w sądzie ani nie poniesiesz kosztów prowadzenia sprawy! Wszystkim zajmiemy się my.

Wynagrodzenie jest uzależnione od tego czy wygramy sprawę czy nie. Dlatego przykładamy się do naszej pracy, bo jeśli nie odzyskasz pieniędzy to nam nie zapłacisz.

 

CHCESZ ODZYSKAĆ PIENIĄDZE? WYPEŁNIJ FORMULARZ

Zwroty bankowe – na czym polegają? Jak działają?
5 (100%) 37 votes