Rząd zapowiada walkę z firmami pożyczkowymi

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że będzie walczył z lichwiarzami i nieuczciwymi firmami pożyczkowymi. Zaproponowano pakiet zmian w przepisach, dotyczących m.in. zakupów na raty czy chwilówek.

Jak podkreśla resort w komunikacie, „zmiany w prawie mają skutecznie chronić Polaków przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych. Mają położyć kres wykorzystywaniu niewiedzy i ufności klientów. Mają skończyć z żerowaniem przez naciągaczy na biedzie i tragediach życiowych ludzi zmuszanych do zaciągania pożyczek o lichwiarskim oprocentowaniu”.

Nieuczciwi pożyczkodawcy

Państwo musi ograniczać i okiełznać pragnienie zysku i żerowania korporacji, mniejszych firm, a czasami też i zwykłych lichwiarzy„— mówił Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości, podczas konferencji prasowej.

Jak dodał,: „Często wbrew prawu próbują oni maksymalizować swój zysk, kosztem swoich klientów. Chcemy, aby pętla nie zaciskała się na szyi Polaków, chcemy aby tego rodzaju nieuczciwe praktyki zostały raz na zawsze ucywilizowane, dlatego proponujemy rozwiązania, które sprowadzają się do zasady, że ma być taniej, bezpieczniej i uczciwej„.

Jak mówiono –  nowe przepisy będą m.in. „precyzyjnie definiować, kiedy mamy do czynienia z lichwą, która wchodzi w sferę przestępstwa”. Resort dodaje, że  skończy się dowolność w ustalaniu dodatkowych opłat za zakupy na raty. Już nie będzie można bez ograniczeń doliczać marży, prowizji, opłat za złożenie czy rozpatrzenie wniosku, obowiązkowego ubezpieczenia ani żadnych dodatkowych opłat.

Limity

Najwyższy limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45% kwoty pożyczki w skali roku. Jeśli raty będą trwały 6 miesięcy, to dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc. Odsetki pozostaną na obecnym poziomie, czyli maksymalnie 10 proc. w skali roku.

Zaostrzone zasady mają obowiązywać przy korzystaniu z „chwilówek”. Limit dodatkowych opłat w przypadku takich pożyczek zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Przy pożyczce na miesiąc – limit ten wyniesie tylko 22 proc. Limit odsetek od samej pożyczki będzie niezmienny – 10%.

Nowelizacja wprowadzi limity w zakresie ustanawianych zabezpieczeń, co – jak zaznacza resort – oznacza, że „nie będzie odbierania mieszkań i domów, pozbawiania dorobku całego życia osób, które nie spłaciły pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości”. Zabezpieczenie pożyczek nie będzie mogło przekroczyć wysokości zadłużenia powiększonej o 45 proc. Żądania przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań nie będą możliwe. Zniknie też możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.

Banki też będą pod lupą

Jak podaje ministerstwo, w przypadku pożyczki w banku udzielonej na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim – dodatkowe opłaty nie będą mogły być większe niż 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a maksymalne odsetki zostaną ustalone na 10 proc. w skali roku. Tak samo będzie także w przypadku bankowej pożyczki dla osoby fizycznej na wyższą kwotę. Przy pożyczce udzielanej na podstawie umowy cywilno-prawnej limit dodatkowych opłat ma wynieść maksymalnie 25 proc.

Nowe przepisy definiują, które pożyczki mają charakter lichwiarski, a za złamanie prawa będzie grozić więzienie. Projekt przewiduje „karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna” – jak możemy przeczytać  w komunikacie.

 

Rząd zapowiada walkę z firmami pożyczkowymi
5 (100%) 13 vote[s]