Kredyt gotówkowy – uważaj na haczyki

Na co powinniśmy zwracać uwagę zaciągając kredyt gotówkowy? Większość osób patrzy na oprocentowanie. Musimy mieć na uwadze to, że banki stosują różnego rodzaju sztuczki i to niskie oprocentowanie jest często takim wabikiem na klientów, po to aby skorzystali z oferty.

zwrot prowizji kredyt gotówkowy

Powinniśmy porównać więcej parametrów i podsumować – ile właściwie nas to kosztuje? Tylko takie ogólne spojrzenie na całkowity koszt kredytu pozwala na to aby dokonać właściwego wyboru. Trzeba pamiętać, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem związanym z kredytem.

Były sytuacje w których banki udzielały kredytów nawet na 0%, a dawały wysoką prowizję na starcie, że kredyt z oprocentowaniem 10% okazywał się tańszy od tego na 0%.

Jakie koszty występujące przy kredycie należy wziąć pod uwagę?

Po pierwsze – oprocentowanie. Kiedy jest dużo niższe, niż to dostępne ogólnie na rynku powinniśmy się przyjrzeć bliżej ofercie.

Po drugie – prowizja za udzielenie kredytu. Często banki pobierają nawet kilkadziesiąt procent prowizji za udzielenie kredytu, co znacznie podwyższa koszt kredytu. Często banki to robią – dają niskie oprocentowanie, ale jest to oferta łączona – czyli tylko jeśli skorzystamy z drogiego bankowego ubezpieczenia na życie. Takie ubezpieczenie nie służy ochronie, bo jego cena potrafi być nawet 90% zawyżona. Ochrona jest czynnikiem drugorzędnym.

Sposobem na określenie kosztu jest RRSO, czyli realna rzeczywista stopa oprocentowania, więc warto o nią pytać. Bank powinien nam to wskazać w umowie kredytowej. To jedyny sposób sprawdzenia czy dana oferta jest tania. Jeśli RRSO jest jednocyfrowa to można uznać że oferta jest dość dobra. Wiadomo – czym mniej tym lepiej. W przypadku RRSO przekraczającej 20% powinniśmy się zastanowić czy chcemy skorzystać z takiego kredytu, czy nie lepiej będzie poszukać czegoś lepszego.

 

 

Kredyt gotówkowy – uważaj na haczyki
5 (100%) 14 votes