Koszt kredytu i pożyczki – ile może wynosić?

Od 11 marca 2016 roku obowiązują przepisy które mówią o maksymalnych kosztach jakie mogą ponosić konsumenci podczas brania kredytu lub pożyczki. Wcześniej banki i inne firmy pożyczające pieniądze mogły pobierać opłaty od klientów bez żadnych ograniczeń.

Niestety prawo jest pisane specyficznym językiem i nie każdy może się odnaleźć w gąszczu przepisów, dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje i wyliczenia, aby w najprostszy sposób pokazać maksymalne koszty kredytów i pożyczek.

Oprocentowanie – maksymalna wysokość

W tym momencie odsetki nie mogą być wyższe niż 10% w skali roku. Wynika to z nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Ustawa mówi, że umowne odsetki nie mogą być większe niż odsetki maksymalne. Odsetki maksymalne definiuje Kodeks Cywilny.

 

Odsetki za spóźnienie – maksymalna wysokość

Jeżeli raty kredytu nie są spłacane w terminie można być pewnym że doliczone zostaną odsetki za opóźnienie w spłacie. Nie mogą być one wyższe niż 14% w stosunku rocznym. W tych 14 % zawiera się oprócz odsetek karnych również opłaty dodatkowe za np. wysłanie listu lub sms upominającego o konieczności spłaty.

Koszty poza odsetkowe – maksymalna wysokość

Z aktualizacją „ustawy antylichwiarskiej” wszedł nowy zapis, który wprowadził maksymalny limit kosztów poza odsetkowych, czyli wszelkiego rodzaju opłat i prowizji. Mogą być to opłaty za obsługę, opłata przygotowawcza czy w końcu prowizja za udzielenie. Banki chowają dodatkowe opłaty i reklamują kredyty z oprocentowaniem 0%, do których finalnie doliczają prowizję nawet 40%. Według ustawy, wszelkie koszty dodatkowe (bez odsetek) nie mogą być większe niż kwota którą pożyczamy.

Koszt kredytu i pożyczki – ile może wynosić?
5 (100%) 20 votes