Ile banki zarabiają na kredytach gotówkowych?

W ciągu ostatnich 6 lat prowizje bankowe za udzielenie kredytu gotówkowego wzrosły prawie czterokrotnie. Odsetki od kredytu to dziś zaledwie jedna czwarta całkowitego kosztu kredytu.Od kilkunastu lat na polskim rynku panują niskie stopy procentowe. Sprawiły one to, że banki nie mogą pobierać odsetek wyższych niż 10% w skali roku. Dla porównania, jeszcze w 2013 odsetki wynosiły maksymalnie 25%. A to oznacza, że banki musiały znaleźć coś, co pozwoliłoby im zarabiać na klientach więcej.

 

Na czym zarabiają banki?

Jeśli nie było już możliwości zarabiać na odsetkach, banki musiały sobie jakoś zrekompensować straty i padło na prowizje. Ustawowy maksymalny limit prowizji to 25% plus 2,5% za każdy miesiąc spłaty.Próbowano też do kredytów i pożyczek dołączać obowiązkowe płatne ubezpieczenia, ale ukróciła to tzw. rekomendacja U, wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Mówi ona o tym, że jeżeli bank wymaga dodatkowego ubezpieczenia to klient nie musi kupować polisy w banku, a może znaleźć sobie lepszą i najczęściej dużo tańszą u jakiegokolwiek innego ubezpieczyciela.

Sześć lat temu średni koszt prowizji dla kredytu gotówkowego, zaciągniętego na rok w kwocie 10,000 zł wahał się pomiędzy 2,5 a 3%. Dziś jest to 9-10%.

zwroty bankowe

Prowizja (nie) do zwrotu

Dla większości klientów nie ma to znaczenia czy koszt kredytu będzie nazwany odsetkami czy prowizją. Jest to jednak błędne założenie, bo o ile kredyt spłacimy wcześniej – oszczędzimy na miesięcznych odsetkach, ale prowizję uznano za jednorazowy koszt udzielenia kredytu na dany okres. W momencie całkowitej spłaty przed czasem – banki powinny zwrócić jej proporcjonalną część – takie stanowisko zajął Rzecznik Finansowy jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety banki nic sobie z tego nie robią i traktują te stanowiska wyłącznie jako wskazówkę. Na szczęście istnieją bardzo duże szanse na odzyskanie prowizji drogą sądową – w tym przypadku sądy bardzo często stają po stronie konsumentów.

Banki jak parabanki

Banki nie przyznają się do tego, że ich wpływy z odsetek znacznie zmalały i starają się nadrabiać starty innymi opłatami. Warto o tym wiedzieć udając się do banku po kredyt – jeśli mamy do czynienia z ofertą reklamowaną jako bez odsetkową lub 0%  – możemy być pewni, że opłaty zostały ukryte gdzieś indziej.

Ile banki zarabiają na kredytach gotówkowych?
5 (100%) 9 vote[s]