Czy można odstąpić od umowy kredytowej?

Podjąłeś pochopną decyzję o kredycie? Znalazłeś dużo atrakcyjniejszą i dużo tańszą ofertę? A może otrzymałeś nagły zastrzyk gotówki i kredyt wcale Ci jest nie potrzebny? Śpiesz się! Masz tylko 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej. Przeczytaj jak to zrobić.

 

Kiedy mogę zrezygnować z kredytu?

Masz prawo na odstąpienie od umowy kredytowej, które reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim. W myśl ustawy, kredyt konsumencki to kredyt w maksymalnej wysokości 255 550 zł, który został udzielony konsumentowi przez kredytodawcę w ramach prowadzonej przez kredytodawcę działalności gospodarczej.  Masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy. Jest to absolutne minimum, lecz w niekiedy może się okazać, że bank przyjął dłuższy termin. Przeczytaj więc dokładnie umowę. Pamiętaj że pożyczkodawca nie może skrócić wymaganego 14 dniowego terminu. Jeśli nawet widnieje krótszy termin w umowie nie masz się o co martwić – 14 dniowy termin reguluje ustawa. Warto wiedzieć, że przy podpisywaniu umowy, kredytodawca jest zobowiązany przekazać Ci gotowy wzór pisma o odstąpienie, który ma Ci ułatwić ewentualną procedurę w wypadku rezygnacji z umowy.

Odstąpiłem od umowy kredytowej – co teraz?

Jeśli zrezygnowałeś z umowy w ustawowym czasie 14 dni, bank nie może obciążyć Cię żadną karą, ani żadną prowizją, jednak jesteś zobowiązany do spłaty odsetek za czas od momentu podpisania umowy do dnia rezygnacji. Oczywiście musisz też zwrócić pożyczoną kwotę. Bardzo ważnym jest też to aby przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać wszystkie zapisy umowy dotyczące ewentualnego odstąpienia od kredytu.

Czy można odstąpić od umowy kredytowej?
5 (100%) 11 votes